Used Kohler 1750RE0ZDD Generator Sets
Stock ID
3412
Price
Call
Rating
1750 kW
Year
2014
Hours
285
Quantity
6
Condition
Good Used
Category
Generators
Sub-Category
Diesel Generator Sets
Send Us a Message
Low Hour Kohler 1750RE0ZDD Generator Set Packages; 2014/2015 Models - 250 Hrs; 1750kW Standby; 4160V; 6 Units Available
Engine Manufacturer
Detroit Diesel/MTU
Engine Model
12V4000G83
Engine RPM
Governor
Electronic
Starter
Electric
Cooling Method
Radiator
Jacket Water Heater
Fuel/Water Separator
Battery Rack
Charging Alternator
Emergency Stop
React Power Quality Assurance
our customers will be 100% confident in the quality and safety of our products.
[popup_anything id="63979"]